Pielgrzymka śladami św. Władysława


Opiekun duchowy: ks. Maciej Soluch

TERMIN: 8-13 sierpień 2020

Pielgrzymka śladami świętego Władysława, nazywanego „rycerzem Chrystusa”, syna króla Węgier Beli I z dynastii Arpadów i córki Mieszka II, który urodził się i młodość spędził w Polsce, wstąpił na tron węgierski w 1077 roku, a w 1192 został kanonizowany. Przez całe życie Władysława otaczał nimb sławy niezwyciężonego wodza i obrońcy wiary, budowniczego miast, kościołów i klasztorów. Św. Władysław jest patronem braterskich polsko-węgierskich tysiącletnich więzi, a także patronem Narodowej Pielgrzymki Węgrów.

1. dzień:

Wyjazd z miejsca zbiórki we wczesnych godzinach porannych. Msza święta w trakcie dnia. Przejazd do Koszyc. Zwiedzanie historycznej starówki największego miasta wschodniej Słowacji w charakterystycznym wrzecionowatym rynkiem i dominującą Katedrą św. Elżbiety. Czas wolny przed teatrem przy grającej fontannie. Przejazd do rumuńskiej Oradei (dawniej Wielki Waradyn), miejsca ustanowienia biskupstwa przez króla Władysława. Zwiedzanie miasta, ze szczególnym uwzględnieniem Katedry pw. Wniebowstąpienia NMP, miejsca pochówku św. Władysława, w której znajdował się zniszczony w XVI wieku sarkofag i przyległego Pałacu Biskupiego. Czas wolny przy pomniku św. Władysława i na placu św. Władysława. Spacer po starym mieście z barokowym Kościołem św. Władysława i budynkami w stylu Art Nouveau. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

2. dzień:

Śniadanie. Msza święta w trakcie dnia. Przejazd do Budapesztu. Zwiedzanie pesztańskiej części miasta, m. in. katedry św. Stefana. Przejazd pod Parlament, zwiedzanie z zewnątrz neogotyckiego gmachu, który jest jednym z największych budynków parlamentarnych na świecie. Następnie przejazd na Plac Bohaterów z Pomnikiem Tysiąclecia z rzeźbą św. Władysława, przejście przez Park Miejski na dziedziniec Zamku Vajdahunyad - uznawanego za jeden z najpiękniejszych zabytków stolicy (zwiedzanie z zewnątrz). Obiadokolacja. Wieczorny rejs statkiem po Dunaju. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

3. dzień:

Śniadanie. Msza święta w trakcie dnia. Przejazd do Veszprem. Zwiedzanie Veszprem, miasta zwanego węgierskim Rzymem, gdyż zbudowany jest na 7 wzgórzach, siedziby jednego z najstarszych biskupstw na Węgrzech. Zwiedzanie Katedry św. Michała z fundamentami z początków drugiego tysiąclecia oraz wzgórza zamkowego z pozostałością wieży obronnej. Przejazd do Szekesfehervar, pierwszej stolicy kraju, nekropolii wielu królów. Zwiedzanie ruin średniowiecznej katedry, tzw. Ogrodu Ruin oraz barokowej XVIII-wiecznej Katedry św. Stefana. Powrót do Budapesztu. Wjazd na Górę Gellerta – nocna panorama miasta. Obiadokolacja w węgierskiej czardzie. Powrót do hotelu. Nocleg.

4. dzień:

Śniadanie. Msza święta w trakcie dnia. Dalsze zwiedzanie stolicy Węgier: Wzgórze Zamkowe z Kościołem Macieja i basztą rybacką. Przejazd do Gyor. Zwiedzanie placu Dunakapu, miejsca centralnych uroczystości Roku św. Władysława – patrona Węgier oraz Katedry pw. Wniebowstąpienia NMP z jednonawową kaplicą poświęconą św. Władysławowi, miejsca przechowywania hermy św. Władysława. Przejazd do Bratysławy - spacer po Starówce, Katedra św. Marcina, Zamek, Bulwar Naddunajski, Główny Rynek, budynek starego Ratusza, sięgający XIII wieku z pięknym dziedzińcem, secesyjny zamek. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

5. dzień:

Śniadanie. Msza święta w trakcie dnia. Przejazd do Wiednia, spacer po starym mieście: Maria-Theresien-Platz, Parlament, Ratusz, Burgtheater, Volksgarten, Muzeum Historii Naturalnej. Spacer przez Hofburg - zimową rezydencję, Kohlmarkt i Graben, Stephansplatz, zwiedzanie Katedry św. Szczepana, Kärtnerstrasse, gmach Opery Wiedeńskiej. Przejazd na wzgórze Kahlenberg, z którego Jan III Sobieski dowodził bitwą z Turkami w 1683 roku i z którego roztacza się panorama Wiednia, zwiedzanie Kościoła św. Józefa. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

6. dzień:

Śniadanie. Msza święta w trakcie dnia. Przejazd do Nitry, miejsca śmierci św. Władysława. Zwiedzanie gotyckiej katedry pw. Ondreja Svorady i Benedikta Juniora (X-wiecznych pustelników) z elementami romańskimi i barokowymi oraz góry Zobor, na której znajduje się twierdza Państwa Wielkomorawskiego, u podnóża której znajdują się posągi nobliwych świętych i słup morowy. Przejazd do Trenczyna. Zwiedzanie odrestaurowanego zamku, wybudowanego na stromej skale, bezpośrednio nad miastem Trenčín. Jest to charakterystyczna budowla, dominująca nie tylko nad Trenczynem, ale nad całym regionem Poważa. Spacer po starówce. Powrót na miejsce zbiorki w późnych godzinach wieczornych.

ŚWIADCZENIA:


- przejazd autokarem (klimatyzacja, DVD, WC, mini-barek),
- 5 x nocleg w hotelach *** (pokoje 2 i 3 os. z łazienkami),
- 5 x śniadanie i 5 x obiadokolacja,
- opieka pilota – przewodnika,
- ubezpieczenie NNW (2 000 € ), KL (10 000 €) i bagażu (200 €) w TUiR AXA S. A. pod nr 50752,
- składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21.11.2016).

CENA:

Ilość osób Cena/os.
45 i więcej1299 zł
40-441339 zł
35-391369 zł
30-341399 zł
25-291439 zł
20-241479 zł
15-191539 zł

Dodatkowo płatne bilety wstępów – ok. 4000 HUF, 17 euro.

Istnieje możliwość zamówienia uroczystej obiadokolacji w Budapeszcie w wersji all inclusive (kilkanaście potraw, desery, napoje alkoholowe i bezalkoholowe bez ograniczeń i.t.d.), z muzyką na żywo – za dopłatą 16 EUR.

Szczegółowy program wycieczki realizuje pilot grupy! Program może ulec zmianie.