Pielgrzymka do Lichenia


PIELGRZYMKA DO SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BOLESNEJ W LICHENIU

Sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej, opieka duchowa: ks. Maciej Soluch

Termin: 15 - 17.06.2019

CENA: 425 zł/os. (przy grupie 45 osób płatnych)

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI:

DZIEŃ 1 (sobota): RUDA ŚLĄSKA – GNIEZNO – LICHEŃ

Wyjazd spod kościoła parafialnego w godzinach rannych (5 rano). Przejazd do Gniezna, dawnej stolicy Polski. Nawiedzenie katedry z relikwiami św. Wojciecha, głównego Patrona naszego kraju. Udział we Mszy św. Zwiedzanie świątyni z przewodnikiem miejscowym. Spacer po rynku. Nawiedzenie kościoła ojców franciszkanów z cudownym obrazem Matki Bożej „Pani Gniezna”. Przejazd do Lichenia. Zakwaterowanie w pensjonacie. Obiadokolacja. Udział w Apelu maryjnym i w procesji ze świecami. 1 Nocleg.

DZIEŃ 2 (niedziela): BIENISZEW – LICHEŃ

Śniadanie. Przejazd do Klasztoru w Bieniszewie. Udział we Mszy św. o godzinie 10:00. Jest to jeden z niewielu momentów, kiedy do klasztoru mają wstęp kobiety. Powrót do Lichenia. Spacer po sanktuarium z przewodnikiem miejscowym: bazylika z cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Licheńskiej, będąca największą świątynią w kraju, siódmą w Europie, a jedenastą na świecie, kościół św. Doroty, w którym niegdyś znajdował się łaskami słynący wizerunek, Golgota, kurhan upamiętniający miejsce pochówku ofiar epidemii cholery, grób Mikołaja Sikatki i Tomasza Kłossowskiego – wizjonerów z Lichenia, kaplica Krzyża św., do którego wychowawczyni Hitlerjugend strzelała podczas II wojny światowej, pokoje papieskie, w których nocował Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Licheniu, kaplica z „cudownym źródełkiem”. Czas wolny na indywidualną modlitwę i zakup pamiątek. Obiadokolacja. Udział w Apelu maryjnym. 2 Nocleg.

DZIEŃ 3 (poniedziałek): LICHEŃ – KALISZ – RUDA ŚLĄSKA

Śniadanie. Nawiedzenie Lasku Grąblińskiego – miejsca objawień Matki Bożej Mikołajowi Sikatce. Następnie przejazd w kierunku Kalisza – najstarszego miasta w Polsce. Nawiedzenie sanktuarium św. Józefa, Patrona Rodzin, z najstarszym na świecie koronowanym wizerunkiem Świętego. Modlitwa przed cudownym wizerunkiem, który – jak podaje tradycja – został namalowany wedle wskazówek samego św. Józefa. Udział we Mszy św. na zakończenie wspólnego pielgrzymowania. Zwiedzanie kaplicy „Męczeństwa i Wdzięczności”, która upamiętnia księży zesłanych do obozu koncentracyjnego w Dachau. Czas wolny na prywatną modlitwę. Obiad. Przejazd w kierunku Rudy Śląskiej. Przyjazd w godzinach wieczornych. Pożegnanie grupy. Zakończenie pielgrzymki.

Świadczenia

  • Transport: komfortowy autokar wyposażony m.in. w klimatyzację, barek, WC, DVD,
  • Zakwaterowanie: 2 noclegi w pensjonacie, pokoje 2 – 3 – 4 os. z łazienkami,
  • Wyżywienie: 2 śniadania, 2 obiadokolacje, 1 obiad.
  • Realizacja programu wycieczki,
  • Opieka przewodnika w Licheniu,
  • Opieka pilota na całej trasie,
  • Opieka duszpasterska,
  • Ofiary w nawiedzanych sanktuariach.

Na pielgrzymkę zabieramy ręcznik i swoje własne kosmetyki.