Pielgrzymka Ostrobramska


RAMOWY PROGRAM:

1 dzień (29.06, piątek):

Wyjazd spod kościoła parafialnego we wczesnych godzinach rannych. Przejazd do SOKÓŁKI, miejsca Cudu Eucharystycznego, nazywanego potocznie polskim Lanciano. Nawiedzenie kościoła św. Antoniego, modlitwa w kaplicy, gdzie znajduje się Cząstka Ciała Pańskiego. Udział we Mszy św. na rozpoczęcie wspólnego pielgrzymowania. Przejazd w kierunku Litwy. Przyjazd do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja i 1 nocleg.

2 dzień (30.06, sobota):

Po śniadaniu przejazd do TROK- dawnej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego- siedziby Kiejstuta i Witolda. Podziwianie krajobrazów rozległego kompleksu jezior trockich. Zwiedzanie zamku malowniczo położonego na wyspie. Możliwość degustacji tradycyjnych dań kuchni litewskiej (należy koniecznie spróbować pierożków zwanych kibinami z siekaną wieprzowiną, baraniną lub wołowiną). Przejazd do WILNA - spacer po Starówce do Ostrej Bramy. Udział we Mszy św. Obiadokolacja i 2 nocleg w Wilnie.

3 dzień (01.07 niedziela):

Po śniadaniu dalsze zwiedzanie WILNA. W programie m. in.: Wzgórze Trzech Krzyży, z którego rozpościera się przepiękna panorama miasta, Cmentarz na Rossie- najstarszy i najpiękniejszy cmentarz wileński z grobowcem matki Marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym znajduje się także jego serce, a także nagrobkami szeregu innych wybitnych Polaków zasłużonych dla ojczyzny. Poznawanie Starówki: Ostra Brama, Kościół św. Piotra i Pawła, Klasztor św. Trójcy, Prawosławny Klasztor św. Ducha. Zaułek bernardyński wraz z domem Adama Mickiewicza, gotycki Kościół Św. Anny, Kościół Katedralny, Uniwersytet Stefana Batorego, Kalwaria Wileńska, dom s. Faustyny Kowalskiej, w którym w 1935 r. Jezus podyktował jej koronkę do Bożego Miłosierdzia. Tu również Siostra Faustyna zaczęła pisać swój dzienniczek. Udział we Mszy św. Powrót do hotelu na obiadokolację i 3 nocleg.

4 dzień (02.07 poniedziałek):

Po śniadaniu przejazd do SZAWLI. Pobyt na Górze Krzyży, niezwykłym sanktuarium, w którym naród litewski złożył kilkadziesiąt tysięcy krzyży wotywnych. Udział we Mszy św. w plenerze. Przejazd do SZYDŁOWA. Nawiedzenie unikatowego sanktuarium maryjnego znanego z najstarszego objawienia Matki Bożej w Europie. W tym miejscu, w 1608 roku, Matka Boska ukazała się dzieciom pasącym owce. Czas wolny na indywidualną modlitwę w barokowym kościele pw. Narodzenia NMP z XVIII wieku. Powrót do hotelu w Wilnie na obiadokolację i 4 nocleg.

5 dzień (03.07, wtorek):

Śniadanie. Przejazd do KOWNA. Zwiedzanie starówki wraz katedrą św. Piotra i Pawła. Przejazd do ŚWIĘTEJ WODY. Nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Powstanie sanktuarium owiane jest licznymi legendami sięgającymi czasów średniowiecza. Pierwsze udokumentowane uzdrowienie miało miejsce w 1719 r., kiedy to tutejszy szlachcic za sprawą wody z cudownego źródła został uzdrowiony ze ślepoty. Jako wotum ufundował tu kaplicę. Nawiedzenie kościoła z łaskami słynącym obrazem Matki Boskiej Bolesnej – Królowej Podlasia. Przejście do cudownego źródła, które każdego roku ściąga chrześcijan obrządku rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego. Zapoznanie się z historią miejsca. Czas wolny na indywidualną modlitwę. Udział we Mszy św. Obiadokolacja, 5 nocleg.

6 dzień (04.07, środa):

Śniadanie. Udział we Mszy św. Przejazd do SUPRAŚLA. Nawiedzenie prawosławnego Monasteru Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Zapoznanie się z historią miejsca. Modlitwa przed ikoną supraskiej Bogurodzicy. Zwiedzanie muzeum ikon. Wyjazd w drogę powrotną. Po drodze postój na obiadokolację. Powrót do Rudy Śląskiej w późnych godzinach wieczornych.