18.09.2016

XXV Niedziela Zwykła


UCZYNKI MIŁOSIERDZIA WZGLĘDEM DUSZY

KRZYWDY CIERPLIWIE ZNOSI

„Krzywdy cierpliwie znosić”. Ten uczynek miłosierdzia jest podatny na błędne rozumienie przez osoby wrażliwe i pobożne, dlatego wyjaśnijmy, czym z pewnością on nie jest. Otóż nie oznacza on uprawiania cierpiętnictwa, grania roli ofiary, biernego godzenia się na zło.

Czasem np. w małżeństwie bywa tak, że jedna strona godzi się na rolę ofiary, gdy np. w milczeniu znosi złe traktowanie czy wykorzystywanie przez współmałżonka, uważając, że na tym polega miłość. Otóż nie. Małżeństwo zakłada wzajemny szacunek, troskę, gotowość do rezygnacji ze swego. Nie chodzi więc o to, by bez mrugnięcia okiem godzić się na poniżanie, a tym bardziej przemoc. Istnieje granica między mądrym, cierpliwym znoszeniem drugiego, a nierozsądną zgodą na to, by drugi mnie wykończył. Trudność polega na wyznaczeniu tej granicy.

Z drugiej strony małżeństwa rozpadają się dziś z błahych powodów, przy pierwszej lepszej kłótni, bez próby ratowania związku. Nie da się tego ująć w system jasnych reguł. Kluczem jest miłość. Ona pokazuje właściwą drogę.


Źródło: http://gosc.pl/doc/1110165.Znoszenie-nieznosnych/3


Intencja modlitewna na bieżący tydzień:

Za poszukujących pracy


Serdeczne podziękowania ks. Prob. Adamowi za odprawienie Eucharystii z okazji 55 r. zaślubin. Dziękujemy służbie liturgicznej, rodzinie, znajomym za modlitwę i życzenia.

Państwo Reiman

Bóg zapłać ks. Szymonowi za odprawienie Mszy św. w mojej intencji oraz ks. Prob. za modlitwę i życzenia. Dziękuję służbie liturgicznej, rodzinie i znajomym.

Kornelia Fiuk

Serdeczne „Bóg zapłać” ks. Mateuszowi za sprawowanie Mszy św. w mojej intencji, ks. Proboszczowi oraz ks. Szymonowi, rodzinie, sąsiadom, znajomym za modlitwę i złożone życzenia z okazji urodzin.

Krystyna Lenert