15.10.2017

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA W CIĄGU ROKU


KOMENTARZ KS. EDWARDA STAŃKA DO EWANGELII NIEDZIELNEJ

Być zaproszonym przez samego Boga – nie do pracy, nie w celu robienia rozrachunków, nie na przesłuchanie – lecz na ucztę. Mieć wyznaczone miejsce przy stole, otrzymać zaproszenie i dodatkowo zawiadomienie o terminie uczty i nie przyjąć, czy to nie szaleństwo. Ktokolwiek spotkałby takiego człowieka, uznałby go za niespełna rozumu i postawiłby pytanie: Jak mogłeś stracić taką szansę, jak mogłeś?

Takich ludzi można spotkać wielu. Uczta jest przygotowana przez samego Boga. Zaproszenie na nią wręczono każdemu podczas chrztu świętego, a wezwanie, przypominające rozpoczęcie uczty, dokonuje się przy pomocy kościelnych dzwonów obwieszczających Mszę świętą. Tę właśnie Eucharystyczną Ucztę ma na uwadze Jezus opowiadając przypowieść o zaproszonych na gody. Bóg ucztę przygotował. Stoły rozstawił po całej Ziemi. Pokarmem jest Ciało Jego Syna, a napojem Jego Krew. Jak przystało na prawdziwą ucztę Gospodarz ma coś ubogacającego do przekazania i uczestnicy usłyszą Jego słowo. Wszystko jest przygotowane, jeno zaproszeni nie są godni. Przy stole wiele rezerwowanych miejsc świeci pustką. Wielki afront wobec zapraszającego Gospodarza.

Dlaczego nie przychodzą? Czy przeszkodą jest grzech ciężki? Nie zawsze. Najczęściej nie przychodzą, bo nie mają czasu. Mają, ich zdaniem, znacznie ważniejsze sprawy do załatwienia, niż siedzieć przy stole z Bogiem i brać udział w przygotowanej przez Niego uczcie.

Uważne rozważanie przypowieści o zaproszonych na gody stanowi wezwanie do głębszego przemyślenia naszej postawy wobec Mszy świętej. Uczestniczenie w niej to niezwykła szansa. Obyśmy przez wieczność nie płakali z tej racji, że szansa ta została przez nas zmarnowana.


ŹRÓDŁO: http://mateusz.pl/czytania/2017/20171015.html


Intencja modlitewna na bieżący tydzień:

Za dzieci, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii św. w naszej parafii


Serdeczne podziękowania ks. Proboszczowi za sprawowanie Mszy św. z ok. 90 rocznicy moich urodzin. Dziękuję wszystkim krewnym, przyjaciołom, sąsiadom i znajomym za obecność i złożone życzenia

Helena Kott

Serdeczne podziękowania ks. Proboszczowi, ks. Antoniemu i ks. Wojciechowi za sprawowanie Mszy św. z ok. rocznicy moich urodzin. Dziękuję służbie kościelnej oraz wszystkim uczestnikom Eucharystii za obecność i życzenia.

Tadeusz Strzelecki

Składamy podziękowania ks. Szymonowi za sprawowanie Mszy św. pogrzebowej śp. Marka Lipiety. Dziękujemy rodzinie, znajomym i sąsiadom.

Rodzice i brat