29.01.2017

IV niedziela zwykła w ciągu roku


O święcie Ofiarowania Pańskiego

Święto Ofiarowania Pańskiego przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia. Kościół wszystkim ważniejszym wydarzeniom z życia Chrystusa daje w liturgii szczególnie uroczysty charakter. Święto Ofiarowania Pana Jezusa należy do najdawniejszych, gdyż było obchodzone w Jerozolimie już w IV w. Dwa wieki później pojawiło się również w Kościele zachodnim.

Tradycyjnie dzisiejszy dzień nazywa się dniem Matki Bożej Gromnicznej. W ten sposób uwypukla się fakt przyniesienia przez Maryję małego Jezusa do świątyni. Obchodom towarzyszyła procesja ze świecami.

Niegdyś wielkim wrogiem domów w Polsce były burze, a zwłaszcza pioruny. Właśnie od nich miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Zwykle była ona pięknie przystrajana i malowana. W czasie burzy zapalano ją i stawiano w oknach, by prosić Maryję o ochronę. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów.

Od 1997 r. 2 lutego Kościół obchodzi ustanowiony przez Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach zakonnych, stowarzyszeniach życia apostolskiego i instytutach świeckich.


Na podstawie: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-02.php3, dostęp: 22.01.2017


Intencja modlitewna na bieżący tydzień:

Za alumnów przygotowujących się do a święceń diakonatu


Serdeczne podziękowania, za modlitwę i złożone życzenia z okazji 50 rocznicy ślubu ks. Proboszczowi, rodzinie, znajomym, sąsiadom oraz wszystkim uczestnikom liturgii, składają

Grażyna i Janusz Ruda