23.10.2016

XXX Niedziela Zwykła


KOMENTARZ DO EWANGELII NIEDZIELNEJ

Przyszłoby wam do głowy, że pobożność może być bałwochwalstwem? Jakiego bałwana czcimy zamiast Boga? Popatrzcie w lustro. Składamy ofiary samym sobie, żeby się lepiej poczuć.

Bóg mówi o tym ustami wszystkich proroków, a najostrzej przez Amosa: Nienawidzę, brzydzę się waszymi świętami. Nie będę miał upodobania w waszych uroczystych zebraniach. Bo kiedy składacie Mi całopalenia i wasze ofiary, nie znoszę tego, na ofiary biesiadne z tucznych wołów nie chcę patrzeć.” (Am 5, 21-22).

Człowiek może obrażać Boga swoją modlitwą. Faryzeusz z Ewangelii , ten z przypowieści Jezusa o faryzeuszu i celniku, urąga Bogu, gdy się modli, bo ma w kompletnej pogardzie człowieka, który także znalazł się w  świątyni: „Boże, dziękuję, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, złodzieje, albo jak ten celnik…” (Łk 18, 11). Taka modlitwa obraża Boga. Nieważne, że ten faryzeusz mówi także: „Poszczę trzy razy w tygodniu, modlę się pięć razy dziennie…”, skoro niszczy wspólnotę między sobą a człowiekiem, którego przed nim Bóg postawił. A jemu się wydaje, że jest pobożny...


Źródło: G. Ryś, Wiara z lewej, prawej i Bożej strony, Kraków 2014, s. 34.


Intencja modlitewna na bieżący tydzień:

O liczne i pobożne uczestnictwo parafian w Eucharystii i Nabożeństwach Różańcowych


Serdeczne podziękowania ks. Mateuszowi za sprawowanie Mszy św. i życzenia z okazji 25 r. ślubu. Dziękujemy rodzinie, znajomym, służbie kościelnej oraz wszystkim, którzy modlili się w naszej intencji.

J. D. Żwaka

Serdeczne Bóg zapłać ks. Proboszczowi za sprawowanie Eucharystii w rocznicę moich urodzin i przekazane życzenia a rodzinie i znajomym za modlitwę w mojej intencji.

Jan Szajnar