13.08.2017

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA W CIĄGU ROKU


SKĄD POCHODZI ZWYCZAJ ŚWIĘCENIA ZIÓŁ I KWIATÓW?

W roku 1950 papież Pius XII skorzystał z dogmatu o nieomylności papieskiej, aby uczynić dogmatem coś, co i tak do wieków było przedmiotem powszechnej wiary ludzi, bo Uroczystość Wniebowzięcia NMP zaliczana jest przecież do najstarszych świąt maryjnych w Kościele. Obchodzono ją już w V wieku. Kościół nie rozstrzygnął jednak nigdy, czy Maryja umarła i potem została wzięta do Nieba z ciałem i duszą, czy też przeszła do chwały Bożej, nie umierając lecz „zasypiając”. Niektórzy próbowali odpowiedzieć na te pytania i opisać szczegółowo, jak odbyło się wniebowzięcie Maryi pod względem – powiedzmy to, technicznym… I tu wyobraźnia ludzka podpowiadała różne rozwiązania.

Jedna z legend powiada, że Maryja umarła w Jerozolimie i została złożona do grobu. Jakiś czas później lub bezpośrednio po złożeniu do grobu jej ciało zostaje jednak wzięte do Nieba, toteż, gdy Apostołowie otwierają grób, znajdują w nim jedynie świeże kwiaty. Stąd właśnie w Polsce mówi się, że 15 sierpnia przypada Święto Matki Boskiej Zielnej.


NA PODSTAWIE: https://stacja7.pl/wiara/wniebowzieta-fakty-i-legendy/


Intencja modlitewna na bieżący tydzień:

O trzeźwość narodu i wytrwałość w abstynencji.


Serdeczne podziękowanie ks. Proboszczowi za sprawowanie Mszy św. pogrzebowej w int. + Józefa Gańczorza. Dziękuję dk. Dawidowi, rodzinie, znajomym, sąsiadom, delegacjom oraz wszystkim uczestnikom ceremonii pogrzebowej za obecność i okazane wyrazy współczucia

Żona i dzieci z rodzinami