30.04.2017

III NIEDZIELA WIELKANOCNA


CZYM JEST ODPUST PARAFIALNY?

Odpust parafialny jest świętem patronalnym kościoła parafialnego. W pierwszych wiekach chrześcijanie nie budowali kościołów do sprawowania kultu. Eucharystię sprawowano w prywatnych domach. Od IV wieku, po uzyskaniu wolności, chrześcijanie zaczęli budować kościoły. Były to przede wszystkim bazyliki i tzw. aedicula (mały budynek, kościółek) Te ostatnie wznoszono na grobach lub w miejscach męczeńskiej śmierci chrześcijan. Z czasem małe pomniki i ołtarze stawały się budynkami kościelnymi. Wybór miejsca nie był więc przypadkowy. Budowano kościoły w miejscach, gdzie istniał kult świętych, zwłaszcza męczenników. Dzięki temu kościoły otrzymywały swoich świętych patronów. Troszczono się także, aby w nowym kościele znajdowały się relikwie świętego. Pierwsze kościoły przyjmowały za swoich patronów zwłaszcza Apostołów i świętych męczenników. Potem dedykowano nowe kościoły Najświętszej Maryi Pannie, a w wiekach późniejszych także Jezusowi Chrystusowi, Duchowi Świętemu oraz odwoływano się do przymiotów boskich (np. Opatrzności Bożej, Miłosierdzia Bożego) i wydarzeń zbawczych. Dzień nadania tytułu kościołowi stawał się świętem kościoła i parafii. W późniejszych wiekach uczestnictwo w święcie patrona kościoła dawało możliwość uzyskania odpustów. Wtedy też święto patronalne kościoła zaczęto nazywać odpustem parafialnym.


ŻRÓDŁO: http://www.zabno.diecezja.tarnow.pl/index.php/archiwum-artukuow-menu-na-dole-84/8-nowoci/newsy/420-odpust-parafialny


Intencja modlitewna na bieżący tydzień:

O dobre przygotowanie dzieci naszej parafii do przyjęcia I Komunii świętej


Serdeczne podziękowania księdzu Proboszczowi, ks. Łukaszowi i ks. Szymonowi za sprawowanie Mszy św. z okazji kolejnej rocznicy moich urodzin. Dziękuję klerykom: dk. Dawidowi i Bartoszowi. Dziękuję wszystkim uczestnikom liturgii obecność, pamięć i złożone życzenia.

Justyna Widuch