6.08.2017

ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO


TRANSFIGURACJA, CZYLI PRZEMIENIENIE

W większości polskich miast znajdują się parafie pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Niewielu wiernych pamięta jednak jakie święto obchodzimy szóstego dnia sierpnia. Przypomnijmy zatem czym była transfiguracja, gdzie do niej doszło i co oznaczała.

Czym jest transfiguracja?
Słowo transfiguracja wywodzi się z łacińskich słów trans (oznaczającego inny) oraz figura (co oznacza kształt). Łatwo więc dojść do wniosku, że transfiguracja oznacza po prostu zmianę kształtu – znakomicie oddaje to przyjęte przez kościół polskie słowo przemienienie. W wielu językach do dziś święto Przemienienia Pańskiego nazywa się właśnie transfiguracją – między innymi w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim czy włoskim.

Gdzie doszło do Przemienienia?
Ewangelie mówią o wysokiej górze na której wydarzenie to miało miejsce, żadna z relacji Apostołów nie wskazuje jednak jej nazwy. Tradycja chrześcijańska mówi jednak o górze Tabor – była ona wcześniej wielokrotnie wspominana w Starym Testamencie.

Dlaczego Panu Jezusowi towarzyszy Mojżesz i Eliasz?
Pojawiające się u boku Chrystusa postacie ze Starego Testamentu reprezentują dwa główne składniki Starego Przymierza – Mojżesz symbolizuje Prawo, a Eliasz uważany był za największego z Proroków. Prawo i Proroctwa znane Żydom miały się zbiec w osobie Jezusa Chrystusa wraz z Jego śmiercią i zmartwychwstaniem.


ŹRÓDŁO: http://www.pch24.pl/przemienienie-panskie---siedem-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-o-transfiguracji,37392,i.html#ixzz4orQLJTuA


Intencja modlitewna na bieżący tydzień:

O trzeźwość narodu i wytrwałość w abstynencji.


Serdeczne podziękowanie ks. Proboszczowi za sprawowanie Mszy św. pogrzebowej w int. ś. p. Rafaeli Śnieżek. Dziękuję służbie kościelnej i liturgicznej, rodzinie, znajomym, członkom Żywego Różańca i Klubu Seniora oraz wszystkim uczestnikom ceremonii pogrzebowej.

Córki Helena i Barbara z rodzinami